Kostilam

28. října 2016 v 2:52 | duna
Zavírám oči, abych je otevřela, vydechuji, abych se znovu nadechla. Zelená socha v parku (totiž na místě ozdobném a klidném, feťáky obydleném do posledního jehličnatého křoví) s drobným ptáčkem na pravé dlani, už už odletět a ráno sýkorka zmateně poletující v bytě, kudy jsem prošla malátná, abych se vypila z té všudypřítomné upocené vyprahlosti. Kdo jsem, abych se soudila. V tento nečas jsou vesnice nad Ústím tiché a prázdné, melancholická mlha vládne spletitým temným lesům, okolo nichž jsou ohrady, kde tráva ševelí, ale stébla se mezi sebou dorozumívají pouze a jedině kořínky v ledové bahnité hlíně. Nevím jak ani proč, což není důležité, ocitla jsem se zde, jako mrtvola vhozená do hlubiny vykotlaného a vodou zaplaveného dolu, abych se dostala ze stereotypu bytí mé momentální nepracující šablony, která se potichu drolí a pateticky umírá mezi živými. Neviditelně. Kéž bych si alespoň snažila pomoct, kéž bych si rozsvítila, když jdu po schodech, kéž bych předem bosýma nohama nahmatávala ostré kamení v tom šíleném proudu času, který ač se nezdá, je záludný, kalný, neproniknutelný. Musela bych se zastavit a vnímat. Ale s tím přicházejí - a vy to víte - duchové minula, bloudící, tančící, sténající. Stačí chvilka dobra a střih.
Jdu po ulici směrem k domu, Hlavní třída se hemží rozesmátými lidmi, měla bych nakoupit kočce, říkám si, ale možná bych měla skočit dřív někam, kde mi bude dobře, jenže kam, vždyť jsem… Jasně, bylo to v Ostravě, ano, je to v těch pytlech ve stínu za očima, kolem ale lezou hladové krysy, co se nutně musí prodrat pytlovinou a všechno pečlivě uschované se vysype přesně ve chvíli, kdy se nemůžu bránit. Nikdy se nemůžu bránit. Nepláču, nemám sílu rvát si své poslední vlasy, co mi z byly na hlavě, ale zevnitř, ach, zevnitř zahnívám, podebírám se, bolím. Není to nic, co by nevyléčil hluk vyhřáté špeluňky a mléčně hvězdné nebe nad doškovými střechami, možná trocha spánku a černej čaj s citronem. Můj problém je masochismus, kterého se na sobě vytrvale dopouštím tolik marných, naprosto zbytečných let.
Tvůj problém je, Anežko, že si vůbec nevěříš a pěkně mě s tím sereš, povídá na mostě, pod kterým řeka plyne dál a všechno je jí úplně volný. No jo, to máš pravdu, ale co s tím mám dělat. Co mám dělat se svým tělem a vědomím, nemůžu se jen tak převychovat, kdybych mohla, už bych to udělala. V době mé zaměstnanosti to nebylo jiné, bylo to stejné, jen s tím rozdílem, že jsem měla pocit peněz a užitečnosti. Za velkou cenu všech sil, které sakra přišly - jako všechno - vniveč. Musíš s tím něco dělat, připadám si pak jako mezi psychopatama, povídá.
Tyvole, kdybych si alespoň rozsvítila na schodech. Marry měla nejkrásnější nejsametovější hlavičku a uši a ty její hnědý voči s linkama mě do teď pronásledujou. Vysypalo se to z jednoho z těch pytlů. Dál se dívám na řeku a na ty sklánějící se lipový koruny na nábřeží a snažím se cítit, že jsem součástí všeho krásna, i se všema sračkama, co se mi přelejvaj v hlavě ze strany na stranu. Vypiju si, budu komunikovat, budu se smát, bude mi líp. Septik, hovna a peříčka, satén a zvratky. Nikdy tomu nevěřím, ani na chvilku. Nakonec myslím na řeku a dravou vlčí smečku řítící se na mě, zatímco klidně a odevzdaně čekám, až se přiblíží co nejblíž, abych zabila. Není ve mně vztek, jen klidná krvelačnost. Hlavně ta mlha a hvězdy a zpěv opilců, co se nese kondenzovaným vzduchem až do nočního nebe. Hlavně ta.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Podpřirozeno Podpřirozeno | 8. listopadu 2016 v 0:58 | Reagovat

Slunce je tam v tom tvým údolí poskrovnu. Ty obrazy, co tu líčíš se mi jeví živě před očima, ač vytrženej z kontextu neznám souvislosti.

2 BenyP BenyP | E-mail | 16. ledna 2017 v 21:52 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama